Zima zbliża się wielkimi krokami. Robi się coraz chłodniej. To właśnie zima jest najgorszym okresem dla osób bezdomnych. Mogą oni skorzystać z pomocy noclegowni, gdzie dostaną ciepły posiłek oraz własne miejsce do spania. Mogą także skorzystać z w pełni wyposażonej toalety. Jedynym bezwzględnym warunkiem skorzystania z bezpłatnego noclegu jest zakaz picia alkoholu i to właśnie ten aspekt dla wielu stanowi problem nie do pokonania.
Zbliżający się okres zimowy to bardzo trudny czas również dla osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, samotnych, przewlekle chorych.
Złe warunki atmosferyczne, znaczne spadki temperatur, opady i wiatr mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia tych osób. Z tego względu zwracamy się do Państwa z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy.
Każdej zimy osoby bezdomne szukają schronienia w piwnicach, na klatkach schodowych,
w opuszczonych budynkach, altankach ogrodowych, na strychach oraz dworcach. Nieodpowiednie warunki oraz brak identyfikacji takich miejsc stają się najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń. Wieloletnie doświadczenia innych miast pokazują, że w sposób szczególny na zamarznięcie narażone są osoby będące pod wpływem alkoholu.
Osoby samotne, starsze, niepełnosprawne, które niejednokrotnie nie są w stanie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb mogą pozostawać bez opału, odpowiedniej odzieży dostosowanej do warunków atmosferycznych, leków, a także mogą mieć utrudniony dostęp do służby medycznej.
Zrozumienie problemów i potrzeb tych osób w naszym najbliższym otoczeniu jest przejawem troski i wrażliwości – nie pozostańmy obojętni na los drugiego człowieka.
„W działaniach zabezpieczających osoby bezdomne w okresie zimy niezbędny jest wspólny wysiłek wszystkich dostępnych służb: policji, straży miejskiej i gminnej, pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej. Nie do przecenienia jest także udział we wspomnianych działaniach pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych oraz wszystkich ludzi dobrej woli.
Bardzo Państwa prosimy o zaangażowanie w działania pomocowe, zachęcamy do alarmowania o zagrożeniach odpowiednich służb działających na terenie naszej gminy, a także do pomocy międzysąsiedzkiej, szczególnie w miejscowościach, do których istnieje ograniczony dostęp środków komunikacji publicznej, nic nie zastąpi bowiem zwykłej ludzkiej czujności i wrażliwości.
Jesteśmy przekonani, że podjęte przez Państwa działania, szybkie alarmowanie odpowiednich służb oraz skoordynowanie działań między instytucjami, pozwolą uniknąć tragicznych w skutkach następstw zimy. Zrozumienie tego problemu jest przejawem troski o wszystkich mieszkańców Naszej Gminy oraz wrażliwości na sprawy osób potrzebujących, najbiedniejszych, niejednokrotnie zepchniętych na margines życia społecznego.
Pragnę w tym miejscu podkreślić Państwa ważną rolę we współdziałaniu z instytucjami pomocowymi, ponieważ współdziałanie oraz sprawna wymiana informacji jest gwarantem bezpieczeństwa i skuteczności podejmowanych działań. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że udział mieszkańców gminy we wsparciu osób potrzebujących jest niezwykle ważny.
W przypadku znalezienia osoby potrzebującej prosimy o kontakt telefoniczny:
1. MGOPS w Krotoszynie tel. 62 725 36 96
2. KPP tel. 62 725 52 00
3. Straż Miejska tel. 62 725 42 00